توضیحات

از سینما تک پاریس تا کانون فیلم تهران

از سینماتک پاریس تا کانون فیلم تهران

میراث فرخ غفاری برای سینمای ایران میراث اندکی نیست. او نخستین کسی است که دست به جمع‌آوری اسناد و مدارک مربوط به تاریخ سینمای ایران زد و نخستین کسی است که پس از پایان تحصیلات خود در فرانسه و بلژیک و کارآموزی نزد هانری لانگلوا، فیلم‌شناسی معروف در سینماتک فرانسه، به ایران بازگشت و کانون ملی فیلم و به‌دنبال آن فیلم‌خانه‌ی ملی ایران را تأسیس کرد. غفاری، همچون ابراهیم گلستان و فریدون رهنما، تنها برای فیلم‌هایش نیست که اهمیت دارد، بلکه به‌سبب نقش‌های متعددی که در جامعه‌ی هنری و سینمایی ایران نیز به‌عهده داشت حائز توجه است.
گفت‌وگوی حاضر ابعاد مختلف فرخ غفاری را از زبان خودش در زمینه‌ها و حوزه‌های گوناگونی که کار کرده نشان می‌دهد و برای دانشجویان و پژوهندگان هنر معاصر ایران، به‌ویژه سینما، منبعی مهم به‌شمار می‌آید.

کتاب «از سینماتک پاریس تا کانون فیلم تهران» بر اساس روایتی از فرخ غفاری در نشر نی به چاپ رسیده و در دسترس مخاطبان هنردوست است.

میراث فرخ غفاری برای سینمای ایران میراث اندکی نیست. او نخستین کسی است که دست به جمع‌آوری اسناد و مدارک مربوط به تاریخ سینمای ایران زد و نخستین کسی است که پس از پایان تحصیلات خود در فرانسه و بلژیک و کارآموزی نزد هانری لانگلوا، فیلم‌شناسی معروف در سینماتک فرانسه، به ایران بازگشت و کانون ملی فیلم و به‌دنبال آن فیلم‌خانه‌ی ملی ایران را تأسیس کرد.

رودررو با فرخ غفاری
نویسنده:
پرویز جاهد
موضوع:
سرگذشت و خاطرات
تعداد صفحات:
۱۵۲
شابک:
۹۷۸-۹۶۴-۱۸۵-۰۹۴-۶
نوبت چاپ:
۱
قطع:
رقعی
جلد:
شومیز